به وب سایت رسمی  انجمن توسعه بهره وری ایران  خوش آمدید .

امروز: جمعه 22 فروردين 1399
`````

آخرین اخبار

معرفی کتاب

گزارش برگزاری همایش اقتصاد مقاومتی و بهره وری

دوشنبه سوم خرداد ماه همزمان با هفته بهره وری
سالن آمفی تئاتر مرکز مطالعات بهره وری و منابع انسانی سازمان مدیریت صنعتی

گزارش نشست تخصصی اقتصاد مقاومتی و بهره وریاین همایش به مناسبت سال اقتصاد مقاومتی ، اقدام و عمل و همزمان با هفته بهره وری، با حضور جمعی از اندیشمندان، صاحبنظران، مسوولان و علاقمندان بهره وی و به منظور تلاش برای پاسخ به سه پرسش زیر تشکیل شد:

1-     مولفه های اصلی اقتصاد مقاومتی چیست؟
2-     اقتصاد مقاومتی چه ارتباطی با بهره وری دارد؟
3-     برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، مفاهیم و ابزارهای بهره چه کمکی می توانند بکنند؟

 


همایش راس ساعت 15 روز دوشنبه سوم خرداد ماه جاری، با سرود جمهوری اسلامی ایران و قرائت قرآن کریم آغاز شد. سپس آقای مهندس پور خردمند رییس محترم انجمن توسعه بهره وری ایران، به نمایندگی از سوی میزبانان همایش ضمن خوشامد گویی، اهداف و برنامه نشست  را اعلام کردند. نشست سوم خرداد به صورت سخنرانی و به مدت چهار ساعت پیش بینی شده بود. قرار بود که بیانیه نشست هم در همین مکان قرائت شود که این کار به فرصت بعدی موکول شد. 

پس از خوشامدگویی و معارفه اولیه، سرکار خانم دکتر رویا طباطبایی یزدی، رییس محترم سازمان ملی بهره وری ایران، طی سخنان موجز و جامعی وضعیت بهره وری کشور را تشریح و در مقایسه با تعدادی از کشورهای عضو سازمان   بهره وری آسیا نامطلوب توصیف کردند. ایشان در ادامه سخنان خود اشاره کردند که درآمدهای نفتی نسبت به سال های گذشته، به شدت پایین آمده و با احتساب حدود دو میلیون بشکه در روز و درآمد هر بشکه 40 دلار، حداکثر درآمد حاصل از صادرات نفتی، به سی میلیارد دلار در سال بالغ می شود. در چنین شرایطی امکان رشد اقتصادی 8 درصدی تقریبا غیر ممکن است. در صورتی که به رشد 8 درصدی دست پیدا نکنیم، امکان کاهش بیکاری و افزایش سرانه تولید ناخالص ملی نیز مقدور نخواهد بود. ایشان همچنین اشاره کردند که بیشتر درآمدهای کشور، در سال های گذشته از فروش منابع نفت و گاز و فرآورده های شیمیایی حاصل به دست آمده است، در حالی که غالب کشورهای آسیایی عضو سازمان بهره وری آسیا، از وجود چنین منابع ارزشمندی بی بهره اند. با این همه رشد اقتصادی این کشورها، خصوصا سهم بهره وری در تولید ملی، بسیار چشمگیر است. به طور مثال کشورهای ژاپن، بنگلادش، سری لانکا، سنگاپور و مالزی، تا حد 50 درصد از رشد اقتصادی را از محل افزایش بهره وری کل عوامل حاصل کرده اند و در تایلند این سهم به 60 درصد رسیده است.

از جمله مطالب مهم دیگر در بیانات خانم دکتر طباطبایی، این که در کشور ما سهم بهره وری نیروی کار از      بهره وری کل عوامل بیشتر است. یعنی بیشتر بار ارتقای بهره وری را نه مدیریت سرمایه، بلکه فشار به نیروی کار و نابرابری نرخ دستمزد نیروی کار، با کار انجام شده تشکیل می دهد. همچنین اشاره شد که رشد سالیانه بهره وری از سطح بهره وری قابل اهمیت تر است، با این همه رشد بهره وری در کشور ما در 10 سال گذشته، منفی هم شده است. ایشان، تاکید کردند که در سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل و با اشاره به بندهایی از سیاست های کلی ابلاغ شده از سوی مقام معظم رهبری، توجه بیش از پیش به شاخص های بهره وری و سهم ارتقای بهره وری در رشد اقتصادی، کلید برون رفت از بن بست رکود اقتصادی فعلی است.

در ادامه، آقای دکتر محمد رضا سپهری، رییس محترم موسسه کار و تامین اجتماعی، طی بیانات مشروحی، رابطه بین اقتصاد مقاومتی و بهره وری را ارایه نمودند. ایشان در تعریف اقتصاد مقاومتی فرمودند که اقتصاد تاب آور یا مقاومتی، اقتصادی است که آسیب پذیری کمتری از عوامل خارجی داشته باشد و در شرایط سخت بتواند روی پای خود بایستد. در واقع اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که نسبت به عوامل خارجی، مقاوم باشد. ایشان اشاره کردند که اقتصاد کشور در حال حاضر متکی بر منابع است که بسیار متاثر از فاکتورهای بیرونی است. برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و در واقع مقاوم سازی اقتصاد، لازم است حرکت به سوی اقتصاد متکی بر کارآیی و سپس اقتصاد متکی بر نوآوری حرکت کنیم. در مرحله گذار به اقتصاد متکی بر کارآیی، توجه و اتکای به حرکت ملی بهره وری ضروری است.

آقای دکتر سپهری، ویژگی های اقتصاد مقاومتی را پنج عامل، درون زایی ( یعنی با استفاده از قابلیت های درونی)، برون گرایی ( از طریق انتقال فنآوری، توسعه صادرات و سرمایه گذاری خارجی)، عدالت بنیان بودن ( با ایجاد تعادل منطقه ای در توسعه و توجه ویژه به آمایش سرزمین)، دانش بنیان بودن ( با توسعه مدیریت دانش و همکاری شرکت های دانش بنیان) و بالاخره مردمی بودن ( از طریق کوچک سازی دولت و افزایش سهم بخش خصوص در اقتصاد ) بیان کردند.  در دنباله از برنامه جامع بهره وری کشور، به عنوان یکی از اقدامات زیربنایی برای توسعه حرکت بهره وری در کشور یاد و اشاره کردند که بهره وری باید کلیه سطوح فرد، خانواده، بنگاه ها و سازمان ها، عوامل تولید و بالاخره سطوح کلان تصمیم گیری کشور را در بر بگیرد.

ایشان همچنین بر استفاده از تجارب کشورهای عضو سازمان بهره وری آسیا (APO  ) برای پرهیز از تکرار طرح ها و اقداماتی که درآمدهای کشور را به هدر داده اند، تاکید و برنامه های آموزشی، فرصت های پژوهشی و پروژه های نوآورانه و اجرایی در کشورهای عضو را راهنمای خوبی برای پروژه های داخلی عنوان کردند. ایشان با برشمردن فرازهایی از بیانات رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، آنها را مستقیما مرتبط با بهره وری خواندند، از جمله محور قرار دادن رشد بهره وری در اقتصاد و استفاده بهینه از عوامل تولید، توانمند سازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری، اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالا های تولید داخل، تامین مالی 7500 واحد مشکل دار، واگذار طرح های عمرانی نیمه تمام، توسعه طرح های گردشگری و صنایع دستی، و اصلاح روش های کشت در بخش کشاورزی.

ایشان الزامات حرکت ملی بهره وری را تنظیم قواعد بازی و سیاست گزاری مناسب، توسعه آموزش های کارگران و کارفرمایان، اعتمادسازی شرکای اجتماعی و ذینفعان حرکت بهره وری، ظرفیت سازی برای همکاری بین دولت و شرکای تجاری، همکاری گسترده نیروی کار و مدیریت، شفافیت استانداردها با هوشمندی و مسوولیت پذیری، توسعه منطقه ای با تفویض اختیار به مناطق و برقراری شرایط منصفانه و نگاه انسان مدار به توسعه دانستند و داشتن ذهن باز برای توسعه از سوی مدیران ارشد، توسعه شرکت های دانش بنیان، توسعه مهارت های تخصصی ارتباطی و اجتماعی، طراحی سیستم های انگیزشی، به کارگیری راهبرد برد-برد در مذاکرات و رعایت احترام متقابل در گفتگوهای اجتماعی، برقراری ارتباط مناسب بین مزد و بهره وری و توسعه سیستم های مزد منعطف را به عنوان ابزار تحقق آن معرفی کردند.

سخنران بعدی آقای مهندس سید حمید کلانتری، معاون محترم تعاون در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، طی سخنان مبسوطی راه کارهای راه اندازی حرکت ملی بهره وری را به این شرح عنوان کردند: تدوین شاخص برای سنجش میزان پیشرفت بهره وری در کلیه سطوح فردی، خانواده، بنگاه اقتصادی، دستگاه اجرایی و در سطح کلان، ارزیابی عملکرد بر اساس شاخص های بهره وری، شایسته سالاری و سپردن امور به دست افراد کاردان، افزایش ظرفیت های سرمایه اجتماعی و جلوگیری از رانت، توزیع عادلانه منافع حاصل از ارتقای بهره وری در بین همه ذی نفعان، تبلیغ و ترویج فرهنگ بهره وری در رسانه های عمومی، آموزش بهره وری در کلیه سطوح تحصیلی و سنی، توجه به تخصص و پرهیز از چندکاره بودن، توجه به امر کارشناسی و نقش موسسات کارشناسی و مشاوره ای در بهبود کارها،

ایشان ضمن تشریح هر یک از راه کارهای بالا، بخش تعاون را به دلیل ماهیت تیمی و مشارکتی بودن فعالیت ها، ساز و کاری بسیار مناسب برای رشد و توسعه بهره وری عنوان کردند و سهم بخش تعاون را در تولید ارزش افزوده کشور راضی کننده ندانستند. بر اساس دیدگاه آقای مهندس کلانتری، انتظار می رود برای فراگیر شدن حرکت بهره وری در سطح بنگاه، بخش تعاون سهم و نقش بیشتری بتوان ایفا کند. 

در ادامه، آقای دکتر فرشاد مقیمی، معاون محترم صنایع کوچک و شهرک های صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت، به بررسی نقش صنایع کوچک و متوسط، در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی پرداختند و اشاره کردند که از مجموع 88 هزار واحد صنعتی کشور، بیش از 90 درصد آنها صنایع کوچک محسوب می شوند. همچنین از مجموع واحدهای مستقر در شهرک های صنعتی کشور حدود 25 درصد به طور کامل غیرفعالند و واحدهای صنعتی در دست احداثی که 60 درصد به بالا پیشرفت فیزیکی داشته اند 10 درصد کل ساخت و سازهای صنعتی را تشکیل می دهند. در واقع حدود 90 درصد طرح های صنعتی در دست احداث ، رشدی کمتر از 60 درصد دارند. ارزش ریالی این طرح ها بالغ بر چندهزار میلیارد ریال است.

ایشان در ادامه به طرح رونق در صنایع کوچک و متوسط اشاره کردند و گفتند که برنامه این نهاد در سال جاری عبارت است از: راه اندازی واحدهای متوقف، تکمیل ظرفیت واحدهای با ظرفیت زیر 50 درصد و بین 70-50 درصد و به بهره برداری رساندن طرح هایی که بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته اند. در این ارتباط، رونق تولید و تعیین تکلیف 7500 واحد تولیدی مشکل دار، ارتقای سطح رقابت پذیری واحدها با محوریت افزایش صادرات و تکمیل طرح های صنعتی با پیشرفت بالای 60 درصد، سه پروژه محوری سازمان است.

ایشان راهبردهای کلان سازمان را در خصوص تحقق سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی به این شرح برشمردند:

الف- توسعه صنایع کوچک

ب- توجه به روش های تامین منابع مالی مورد نیاز

پ- توسعه زیرساختی و زیر بنایی صنعتی

ت- افزایش ظرفیت های تحقیقاتی در صنایع کوچک

در ادامه نشست، آقای دکتر هوشیار فقیهی، معاون محترم اقتصادی و برنامه ریزی اتاق اصناف ایران، به ایراد سخنرانی پرداختند و اشاره کردند که اصناف ایران، خانواده ای با 3 میلیون صنف و پوشش حدود 24 میلیون نفر در کشور دارند که تاکنون از دید برنامه ریزان اقتصادی کشور، پنهان مانده است. ایشان اقتصاد کشورمان را به دلایل وابستگی به صادرات چند محصول خاص، وابستگی یک طرفه به واردات کالاهای استراتژیک، عدم توانایی اقتصاد در ایجاد شغل و عدم توانایی در جذب سرمایه و توسعه کارآفرینی، آسیب پذیر خواندند. ایشان وابستگی به واردات را از ویژگی های اقتصاد توزیع محور قلمداد کردند و لازمه توسعه حرکت بهره وری را محور قرار دادن تولید به جای توزیع دانستند. همچنین برای تحقق این امر، ارتقای بهره وری عوامل تولید را از طریق افزایش ارزش افزوده بخش دانش محور، توجه به مزیت های نسبی در تولید و رعایت حداقل تولید یا تولید در مقیاس انبوه را ضروری دانستند.

آقای دکتر فقیهی، با اشاره مستقیم به بندهای 24 گانه سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، این سیاست ها را در چهار حوزه سامان دهی صادرات غیرنفتی، احیا و توسعه مولفه های تولید داخلی، افزایش بهره وری در تخصیص و مصرف منابع تولیدی و اصلاح و روان سازی نظام اقتصادی، کاملا منطبق بر اصول بهره وری عنوان کردند و رویکردهای تحقق این اهداف را تشریح کردند. ایشان در ادامه به اصناف به عنوان بزرگترین نهاد غیردولتی متولی بخش خصوصی در کشور اشاره کردند و نقش این بخش را در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی ارزنده توصیف کردند. وی خاطر نشان کرد که 5/17 درصد از تولید ناخالص داخلی در بخش اصناف ایجاد می شود و 30 درصد از جمعیت کشور، از بخش اصناف ارتزاق می کنند. وی همچنین بزرگترین نظام توزیع کالای کشور و بزرگترین نظام خدمات پس از فروش کشور، بزرگترین بخش تولیدی کوچک و گسترده ترین شبکه خدماتی کشور را از بخش اصناف معرفی و اشاره کردند که دلیل پایین بودن بهره وری در این بخش آن است که اصناف به صورت فردی حرکت می کنند.

ایشان در دنباله، برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، سامان دهی صنوف را توصیه کردند و گفتند که نظام توزیعی صنوف، از طریق ایجاد فروشگاه های بزرگ زنجیره ای، نظام تولید با ایجاد خوشه های کسب و کار و حرکت به سمت صادرات کالا ، نظام خدمات فنی، با سامان دهی و برندسازی، و نظام خدماتی اصناف، با بازنگری در نحوه ارایه و ارتقای کیفیت ارایه خدمات، باید سهم خود را از تولید ناخالص داخلی افزایش دهند.

پس از ارایه سخنرانی های یاد شده بالا، از آقای دکتر طباطبایی، بنیانگزار مرکز بهره وری بنیاد جانبازان و مستضعفان کشور، که در حال حاضر دچار مشکلات جسمی و حرکتی شده اند، تقدیر به عمل آمد. ایشان هم در سخنان کوتاه و موجزی، مهم ترین عامل ارتقای بهره وری در کشور را خواست و اراده مدیران عنوان کردند.

آقای مهندس رضا پورخردمند رییس محترم انجمن توسعه بهره وری نیز در سخنان کوتاهی، نقش انجمن های حرفه ای و فنی را در حرکت بهره وری کشور، آگاه سازی، کارشناسی، ارایه تکنیک ها و رویکردهای نوین بهره وری و کمک به دستگاه های اجرایی و بنگاه های اقتصادی کشور عنوان و آمادگی دو انجمن را برای ایفای موثرتر نقش خود اعلام نمودند.

آخرین بخش سخنرانی این نشست به صحبت های پایانی آقای دکتر مهدوی ظفرقندی، رییس محترم انجمن    بهره وری ایران اختصاص داشت که با اشاره به لزوم تناسب وظیفه و اختیار مدیران و تصمیم گیران کشور، در جهت ارتقای    بهره وری ملی، از برگزار کنندگان، سخنرانان و حاضران در نشست، تشکر و اظهار امیدواری کردند که حرکت بهره وری به اکسیری برای تسریع در رشد اقتصادی کشور تبدیل شود.

در پایان نشست، انجمن بهره وری ایران از اجرای طرحی با عنوان ابر ( ارتقای بهره وری روشنایی ) پرده برداری کردند و بر اساس توضیحات آقای مهندس مرادخانی، قائم مقام اجرایی انجمن بهره وری، این طرح قرار است در سطح دستگاه های اجرایی و بنگاه های اقتصادی کشور به اجرا درآید. هدف این طرح، بهبود شیوه استفاده از لامپ های روشنایی، در جهت بهینه سازی مصرف انرژی برق است که طی آن لامپ های برق متناسب با مصرف مورد نیاز متقاضیان، تعویض    می شود. متقاضی در این طرح، هزینه ای بابت ممیزی اولیه، تعویض لامپ و سایر اقدامات کارشناسی مربوطه پرداخت نمی کند، اما از کاهش هزینه های مصرف، مجری طرح را شریک می نماید.

نشست سوم خرداد ماه 95 ، به مناسبت هفته بهره وری و با استعانت از سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، راس ساعت 18 به پایان رسید و مقرر شد بیانیه این نشست، از سوی دو انجمن تنظیم و برای رسانه های کشور ارسال شود. 

تصاویر همایش اقتصاد مقاومتی و بهره وری :

 

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید